CEP ÇALIŞMASI

2009-12-13 00:21:00


                Birkaç defa cep nasıl çalışılır diye yorum almıştım. Gecikmeli de olsa anlatmak istedim. Aslında bu ceket biteli çok oldu. Sizler henüz görmediniz. Zaten ben de daha hiç giymedim. Nasipse bahara..

               Öncelikle aynı kesilmiş 2 cep parçasından biri telalanır, alt ve yan kenarlarından dikilir, yuvarlak kenarlar v şeklinde kesikler atılır, köşelerdeki fazlalıklar dikiş ucuna kadar kesilir.

 

                  Daha sonra ters çevrilir ve düzgünce ütülenir.

         

             Cep kapakları cekette işaretli olan yere üst kısma yukarı bakacak şekilde, astar cep torbası alt kısma teğellenir ve dikilir.

           Bu iki dikişin arasında 1-1,5 cm kadar açıklık vardır. İşte burada tam ortadan, her iki dikişe de zarar vermeden açıklık boyunca işaretler arası kesilir, yine patrondaki işaretlere göre yatay V şeklinde her iki tarafa birer çentik atılır. Cep torbası içeri çekilir. Ben burada torbayı cekete teğelleyip ütülüyorum. Cep kapağına da kumaş cep torbasını dikişi içeride kalacak şekilde dikiyorum.

               Astar cep torbası ve kumaş cep torbası, ceketin tersinde birbirine eşitlenir, teğellenir. Yan taraflarda kestiğimiz yatay V parçacıklar ceketin dikişli ters tarafına çekilir, cep torbaları dikilirken onlar da ceketin yüzünden temiz görünecek şekilde içeriden dikilir. Bunu pek iyi anlatamadım ama, google'a "dikişdersi.blogspot.com" vaya "pacoperalta" yazın, tam sayfalarını şimdi bulamam ama geri geri gidin, çok net anlatmışlar. Zaten bir kere yapsanız anlaşılır. Çok zor değil.

               Ütülenir ve ön taraftan memnuniyetle seyredilir.

3619
0
0
Yorum Yaz